Ile będzie nas kosztował dom energooszczędny?

http://e-keller.pl/kategoria-produktu/tunele/

Każdy, kto buduje swój własny dom, często zadaje sobie pytanie, ile to tak właściwie będzie kosztowało. Wiele zależy od technologii, w jakiej będziemy budować – dziś coraz więcej osób stawia na energooszczędne domy, przede wszystkim ze względu na perspektywę mniejszych kosztów użytkowania w przyszłości. Z jednej strony, budowa takiego domu może okazać się nieco droższym wydatkiem, ale na przestrzeni kilkunastu czy kilkudziesięciu lat taka inwestycja nam się zwróci.

Według statystyk wybudowanie energooszczędnego domu kosztuje z reguły około 10-15 procent drożej niż budowa domu standardowego. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że do budowy mieszkań energooszczędnych wykorzystuje się inne materiały oraz droższe technologie. Te mają na celu głównie zmniejszenie utraty ciepła w budynku oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

Jakie instalacje są najważniejsze? Trzeba wymienić tutaj przede wszystkim:

  • instalację grzewczą,
  • wentylacja,
  • system podgrzewania wody.

Zazwyczaj najwięcej energii pochłania właśnie instalacja grzewcza, natomiast w energooszczędnym domu stosuje się wiele różnego rodzaju zabiegów, aby jak najmocniej ograniczyć straty ciepła. Wiąże się to z zastosowaniem szczelnych okien i drzwi, jak również odpowiednią termoizolacją budynku.

Ale jak się okazuje, bardzo ważna jest również wentylacja naszego mieszkania – w przypadku domów energooszczędnych świetnie sprawdza się wentylacja z odzyskiem ciepła.

Najważniejsze instalacje w energooszczędnym domu

Prócz systemu ogrzewania domu oraz wentylacji, duże znaczenie ma również system podgrzewania wody. Wiele osób decyduje się więc na przykład na zainstalowanie paneli słonecznych, których zadaniem jest właśnie podgrzanie wody użytkowej.

Jednocześnie, należy pamiętać o tym, że sam koszt podgrzewania wody będzie w największej mierze zależał od tego, ile tej wody tak w zasadzie zużywamy – w związku z tym warto zainwestować na przykład w wodooszczędne słuchawki prysznicowe, które przepuszczają maksymalnie pewną ustaloną ilość litrów wody w ciągu jednej minuty.

rozpuszczalnik rozcieńczalnik do farb Michor akrylowych wagopakowarka