Moda w Polsce powojennej

W okresie powojennym w Polsce nie było sprzyjających warunków ku temu, by rozwijały się nowe trendy w modzie. Polacy skupiali się wtedy na tym by przetrwać. Każdy nowy dzień to była walka o przetrwanie.

Nosiło się wtedy starą i znoszoną, zniszczoną odzież. Jeśli była taka potrzeba, odzież ta była przerabiana domowymi sposobami. Pomimo tego, że nie był to korzystny okres na rozwój nowych trendów w modzie w naszym kraju, to jednak w końcu lat 40- tych ubiegłego stulecia, wyodrębnił się w naszym kraju nowy młodzieżowy styl, gdzie motywem przewodnim była odzież wojskowa.

Docierała ona do naszego kraju wraz z paczkami, które w ramach pomocy charytatywnej przesyłane były przez ONZ. Moda na wojskowe kurtki w kolorze khaki to efekt trudności w dostępie do innej odzieży w miarę dobrego gatunku. W późniejszym okresie lat 40-tych, kiedy dostęp do odzieży był już nieco lepszy, pojawiła się moda na zielone swetry, wełniane krawaty i amerykańskie płaszcze oaz kurtki z pagonami.

Strój taki możemy zobaczyć między innymi w filmie „Popiół i Diament”, gdzie noszony był przez postać graną przez Zbigniewa Cybulskiego.

https://kroma.com.pl/