Pompy ciepła jako alternatywne źródło energii dla naszego domu

Wśród wielu alternatywnych źródeł energii dla naszego domu, warto zwrócić się w kierunku pomp ciepła, które jawią się jako jedno z najnowocześniejszych dziś urządzeń grzewczych. Takie przemysłowe dmuchawy mogą bez problemu pomóc nam ogrzać cały dom lub też przygotować wodę użytkową, wykorzystując do tego odnawialne źródła energii – mowa tutaj o źródłach zgromadzonych w gruncie, powietrzu lub też wodzie. Jednym z największych plusów działania pomp ciepła jest to, że taka pompa to rozwiązanie ekologiczne, gdyż w trakcie swojej pracy nie emituje ona żadnych szkodliwych zanieczyszczeń.

Oczywiście, wiele osób podkreśla wysoki koszt instalacji tego typu systemu, natomiast trzeba pamiętać, że choć jest to z pewnością droga inwestycja to jednak na przestrzeni lat może nam się z nawiązką zwrócić – tym bardziej, że w ten sposób nie będą na nas wpływać już zawirowania związane ze wzrostem cen innych źródeł energii. Dodatkowo, pompa ciepła jest dość tania w eksploatacji, a jakby tego było mało to rozwiązanie proekologiczne może skutkować specjalną dotacją i wsparciem finansowym od państwa. W jaki sposób wybrać jednak urządzenie dla naszego domu? Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • wydajność pracy,
  • napęd pompy,
  • współczynnik COP,
  • rodzaj pompy,
  • opłacalność takiej inwestycji.

Być może najważniejszy w tym wszystkim jest współczynnik COP, a więc stosunek między energią wytworzoną do energii pobranej. W związku z tym, im wyższy współczynnik, tym pompa będzie bardziej efektywna. Ta efektywność zależy też jednak między innymi od rodzaju pompy i wykorzystywanego przez nią źródła – pompy czerpiące z wody i gruntu są efektywne i nieco droższe, z kolei pompy powietrzne są pod tym względem słabsze, ale też o wiele tańsze.

Kiedy warto postawić na pompy ciepła?

Takie rozwiązanie opłaca się przede wszystkim w nieco większych domach, które mają spore zapotrzebowanie na ciepło. Oczywiście koszt zakupu oraz montażu jest w tym przypadku całkiem spory, ale taka pompa będzie nam służyć przez wiele lat i ostatecznie zwróci się z nawiązką.

linie produkcyjne serwis maszyn Poznań