Pompy ciepła jako alternatywne źródło energii dla naszego domu

Pompy ciepła jako alternatywne źródło energii dla naszego domu

21 lutego 2018 Wyłącz przez Alicja

Wśród wielu alternatywnych źródeł energii dla naszego domu, warto zwrócić się w kierunku pomp ciepła, które jawią się jako jedno z najnowocześniejszych dziś urządzeń grzewczych. Takie przemysłowe dmuchawy mogą bez problemu pomóc nam ogrzać cały dom lub też przygotować wodę użytkową, wykorzystując do tego odnawialne źródła energii – mowa tutaj o źródłach zgromadzonych w gruncie, powietrzu lub też wodzie. Jednym z największych plusów działania pomp ciepła jest to, że taka pompa to rozwiązanie ekologiczne, gdyż w trakcie swojej pracy nie emituje ona żadnych szkodliwych zanieczyszczeń.

Oczywiście, wiele osób podkreśla wysoki koszt instalacji tego typu systemu, natomiast trzeba pamiętać, że choć jest to z pewnością droga inwestycja to jednak na przestrzeni lat może nam się z nawiązką zwrócić – tym bardziej, że w ten sposób nie będą na nas wpływać już zawirowania związane ze wzrostem cen innych źródeł energii. Dodatkowo, pompa ciepła jest dość tania w eksploatacji, a jakby tego było mało to rozwiązanie proekologiczne może skutkować specjalną dotacją i wsparciem finansowym od państwa. W jaki sposób wybrać jednak urządzenie dla naszego domu? Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • wydajność pracy,
  • napęd pompy,
  • współczynnik COP,
  • rodzaj pompy,
  • opłacalność takiej inwestycji.

Być może najważniejszy w tym wszystkim jest współczynnik COP, a więc stosunek między energią wytworzoną do energii pobranej. W związku z tym, im wyższy współczynnik, tym pompa będzie bardziej efektywna. Ta efektywność zależy też jednak między innymi od rodzaju pompy i wykorzystywanego przez nią źródła – pompy czerpiące z wody i gruntu są efektywne i nieco droższe, z kolei pompy powietrzne są pod tym względem słabsze, ale też o wiele tańsze.

Kiedy warto postawić na pompy ciepła?

Takie rozwiązanie opłaca się przede wszystkim w nieco większych domach, które mają spore zapotrzebowanie na ciepło. Oczywiście koszt zakupu oraz montażu jest w tym przypadku całkiem spory, ale taka pompa będzie nam służyć przez wiele lat i ostatecznie zwróci się z nawiązką.

linie produkcyjne