Projektowanie pokoju dla dziecka

Odpowiednie zaprojektowanie pokoju dla dziecka jest nie małym wyzwaniem. W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć, które pomieszczenie w domu będzie przeznaczone dla dziecka, bądź dzieci.

W przypadku najmłodszych dzieci, warto wziąć pod uwagę to, że konieczne będzie spędzanie w tym pomieszczeniu czasu również przez rodziców, którzy muszą nakarmić dziecko w nocy, podać lekarstwa i czuwać nad spokojnym snem pociechy. Korzystne w takim przypadku jest zaprojektowanie pokoju dziecka, naprzeciwko pokoju rodziców.

Równie ważne jest to, aby pokój dziecka był w pobliżu łazienki, a jeśli znajduje się na piętrze, powinien być maksymalnie oddalony od schodów, które mimo wszystko należy zabezpieczyć barierką. Pokój dziecka powinien być na tyle duży, aby możliwe było swobodne umieszczenie w nim łóżko domek, szafek i półek oraz odpowiedniej wielkości biurka z krzesłem.

Ponadto należy wygospodarować przestrzeń na zabawki i miejsce do zabawy. Kolorystyka pokoju dziecięcego powinna sprzyjać zarówno zabawie, nauce jak i wypoczynkowi pociechy.