Wenus z Milo

Rzeźbę przedstawiającą postać bogini Afrodyty kojarzą wszyscy. Wenus z Milo to bodaj najsłynniejsze odwzorowanie jej postaci. Ponadto figura ta stanowi szczyt prostoty warsztatowej połączonej z pięknem formy i materiału.

Dla wielu przykład piękna absolutnego, dla wszystkich znak faktyczny historii sztuki i kultury starożytnej. Rzeźba wykonana została z marmuru pochodzącego z wyspy Paros. Półnaga sylwetka bogini ma ok.

2 metrów wysokości i przepasa jest szatą opuszczoną na biodra. Twórca dzieła jest nieznany. Przypuszcza się, że żył między 150 – 125 rokiem p.

n.e. Rzeźba stanowi jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie oraz przykład piękna absolutnego.

Szczególną uwagę zwracają misternie wykonane fałdy jej szaty złudnie wręcz oddające rzeczywistość oraz szczegóły nagiego ciała bogini. Rzeźba zachwyca dynamicznością pozy i ekspresją ciała – lewa noga wysunięta jest lekko do przodu. Uważa się, że wspiera się na żółwiu.

Przed zniszczeniem lewa ręka trzymała prawdopodobnie jabłko, a prawa wspierała ciało na kolumnie. Rzeźba podawana jest jako kanon piękne głównie ze względu na swoje walory konstrukcyjne, do których zalicza się trójwymiarowość, swobodę postaci, pełność konstrukcji oraz dynamiczność kształtów.

Eleganckie sukienki do kostek idealnie nadają się na wesela ogladajonline.com.pl